Recenzia na gamepad Razer Onza

HardvérRecenziaHodnotenie

Pár mesiacov dozadu sa mi do rúk dostal dlho očakávaný herný gamepad Razer Onza Tournament Edition. Spoločnosť Razer je známa ako výrobca počítačových myší, klávesníc a slúchadiel pre tých najnáročnejších počítačových nadšencov. Výrobky vynikajú svojou kvalitou a prevedením. Je tomu tak aj pri ich prvom gamepade, ktorý je určený aj pre konzolových hráčov?Gamepad Razer Onza je v podstate kópiou oficiálneho herného ovládača dodávaného firmou Microsoft. Luxusnejšie čierne prevedenie je prevzaté z drahšej verzie XBOX360 Elite (novšej slim verzie Premium).

Na trh ponúka Razer dve verzie. Klasickú a Professional Tournament edíciu. Rozdiel medzi týmito gamepadmi vyzerá byť na prvý pohľad minimálny. Drahšia verzia ponúka podsvietené tlačítka ABXY a prispôsobenie tuhosti oboch analógových páčok (Stick) pomocou otáčania ozubeným prstencom. Asi najlepšia a najužitočnejšia funkcia, ktorú žiadna konkurencia neponúka a využije sa napríklad aj v racingovkách.
1Gamepad buttons

Osvetlené tlačítka A B X Y

Razer sa chváli ďalšími dvoma programovateľnými tlačítkami (2 Bumpre), čo sa v praxi ukázalo ako úplná zbytočnosť. Gamepad totiž nepridáva ďalšie nové užitočné buttony ani programovateľné macro. Dizajnéri z Razeru len natvrdo pridali ďalšie dve tlačítka (pravé a ľavé) medzi existujúci analógový Trigger (LT, RT) a Bumper (LB, RB), na ktoré je možné namapovať akékoľvek tlačítko na gamepade (vrátane Start a Back). Tento vylepšovák beriem ako krok naspäť. Tlačítka sú na seba natlačené a veľa krát sa stalo, že som sa ukazovákom netrafil do správneho Bumperu, prípadne mi vadila vzdialenosť medzi Triggerom a Bumperom.

Medzi ďaľšími vylepšeniami sú farebné tlačítka a D-Pad. Tlačítka ABXY sú veľmi nízke a majú podstatne kratší reakčný čas. Svojou tvrdosťou, odozvou a ozvučením pripomínajú skôr tlačítka na myši. Pri hrách, kde je nutné rýchle klikať, strielať a skákať cez ABXY, sa tento gamepad stáva priam smrtiacim nástrojom.
2Onza Razer

Onze nechýba kvalitný ale ťažší kábel.

To sa už ale nedá povedať o predných Bumperoch, ktoré sú príliš tvrdé a navyše priveľmi hlučné. Až tak, že klikanie je bez problémov počuť do ďalšej izby. Na diskrétne nočné hranie pri tomto gamepade rýchle zabudni.

Niekoľko hráčov by sa mohlo sťažovať na absenciu bezdrôtovej verzie. Skutočnosť je ale tá, že Razer sa zameriava skôr na hardcore hráčov a bezdrôtová Wireless nemôže ponúkať takú rýchlu odozvu, ako kvalitné káblové pripojenie.

Čo sa týka podpory hier, Razer sľubuje kompatibilitu s Microsoft Xbox 360 Controller-om na PC. Žiaľ ani toto nie je pravda a z 10 testovaných hier gamepad nepodporoval dve. Medzi jednou z nich bol aj známy Assassins Creed 2 a jedna casual hra Hoard na Steame. Pri oboch nepomáhalo ani vlastné nastavenie tlačítok.
3Microsoft XBOX Controller

Microsoft Controller. Zdroj foto: Wikipedia

Onza má oproti Microsoft Xbox 360 Controlle každopádne veľmi kvalitné prevedenie, čo sa aj od verzie za približne 40€ dá očakávať. Škoda, že ostatné nedostatky na neho vrhajú zlý tieň a nerobí z neho výraznejšieho konkurenta.

Výhody:
+ Kvalitné prevedenie materiálov, povrch a dizajn
+ Prispôsobenie citlivosti analógových páčok (iba drahšia T.E. verzia)
+ Krátky reakčný čas na ABXY tlačítkach

Nevýhody
- Väčšia poruchovosť (užívatelia sa sťažujú hlavne na problémy s ABXY)
- Všetky tlačítka okrem analógových, sú príliž hlučné
- Bumpery sú príliž tvrdé
- Programovateľné tlačítka (zdvojené Bumpery) prekážajú a neprinášajú takmer žiadnu konkurenčnú výhodu
- Podsvietenie ABXY tlačítok je zbytočne rušivé a nedá sa vypnúť (iba T.E. verzia)
- Pomerne ťažký a málo ohybný kábel
- Podpora hier pri PC. Programovateľné tlačítka robia pravdepodobne problém
4Razer Onza foto

Publikované: 10. 5. 2012 / Autor: MOWS
4/10
Slabé
FacebookTwitterWhatsAppE-mail
Mohlo by ťa zaujímať: