Je to neuveriteľné, ale aj MOWS používa cookies, štatistiku a reklamu.SÚHLASÍM

Stredovek pri Dunaji

Bratislava, Petržalka, Sad Janka KráľaKultúrne podujatie

27. júna 2015 - Klub vojenskej histórie Templári z hradu Bagras v spolupráci s Bratislavským okrášlovacím spolkom pripravili pre milovníkov histórie malý návrat do stredoveku. Nechýbali prednášky, ochutnávky jedál, ukážky dobových remesiel , autentické historické tábory a rekonštrukciu stredovekej bitky templárov s mestskou strážou. Pre fanúšikov filmu 300 je pripravená aj špeciálna zakrvavená verzia fotografií upravená v známom grafickom programe Photoshop. Pre fanúšikov historických bojov sú tu aj súboje z rakúskeho Hainburgu .
1Krájanie jabĺk do jablkovej kaše

Príprava kaše z mandľového mlieka, medu a jabĺk.

2Nekysnuté pšeničné placky a jablková kaša na ohni

Jablková kaša sa podávala s nekysnutými pšeničnými plackami. V ponuke boli aj huby s kapustou a kyslá smotana s cesnakom. Ako prípitok slúžilo šalviové víno, ktoré chutilo skôr ako malinovka.

3Stredoveká hostina v tábore

Všetky jedlá boli zhotovené z potravín a ingrediencií, ktoré sa používali v stredoveku. V kotlíku sa pripravovala famózna polievka zo strukovín a údeného mäsa, ktorá by strčila do vrecka väčšinu polievok z našich reštaurácií a vývarovní.

4Remeselník s kladivom

Zdobenie koženého opasku.

5Rezbár

Nohou poháňaný sústruh. Rezbár sa pri výrobe riadne zapotil.

6Rytieri s mečmi a štítmi

Pre návštevníkov najatraktívnejšia časť - rozsiahla rekonštrukcia stredovekých bojov s komentárom. Mestská stráž sa chystá pomstiť prešporských obchodníkov, ktorých okradli templári. Niektoré štíty mi pripomenuli značky, ktoré nájdeme pred železničným priecestím.

7Kaskadér padá z koňa

Náročný kaskadérsky kúsok predvádzal únos templárskeho vyjednávača.

8Templári sa pripravujú na útok

Ťažko vyzbrojený stredoveký vojensko-mníšsky rytiersky rád - templári.

9Bitka znepriatelených bojovníkov

Organizátori vybrali jednu z najlepších lokalít na podobné podujatia. Výhľad na bojové pole mali všetci návštevníci a nebolo potrebné si obsadzovať miesto hodinu vopred ako je tomu na podobných kultúrnych akciách v hlavnom meste.

10Rytierske súboje s chladnými zbraňami

Graficky upravené fotografie s filmovým efektom nájdeš aj v krvavej galérii .

11Rytier pije vodu z džbánu

12Jednotka Rehoľe svätého Lazara Jeruzalémskeho

V histórii nekončilo všetko tak dobre ako v rozprávkach. V tejto stredovekej bitke vyhrali lepšie pripravení a vyzbrojení templári nad mestskou strážou. Na akcii sa okrem Templárov z hradu Bagras objavili združenia a skupiny Milites nobiles, Ni emmens, Rád svätého Galahada, Argyll, Fratres armati, Project Lazarus, Rád nemeckých rytierov a Vinedi. Viac zaujímavých záberov nájdeš v galérii.

Publikované: 27. 6. 2015 / Autor: MOWS
Fotogaléria 48 fotografií
Zobraz na mape
zobraz mapu
FacebookTwitterWhatsAppE-mail
Našiel som 7 súvisiacich článkov
Mohlo by ťa zaujímať:

Vypni blokovanie reklám pre stránku MOWS.sk

Tvorba obsahu a prevádzka stránky stojí čas a peniaze. Blokovanie reklamných formátov by časom mohlo viesť k zrušeniu nie len tejto stránky, ale aj množstva ďalších menších webov, ktoré obsahovo spestrujú internet. Veľké spoločnosti, televízie a redakcie majú finančný rozpočet na boj s blokovaním reklám, prípadne majú aj iné zdroje príjmov. A vieš si predstaviť internet, na ktorom bude iba Facebook, JOJ, Nový Čas, Google a Pornhub? Veď by to bolo katastrofálne!

Táto stránka používa klasické reklamné formáty vsunuté medzi obsah. Nenájdeš tu agresívne formy ako Cosmic Cursor, Interstitial alebo videobanner vyskakujúci na celú plochu okna. Ak by si natrafil na jeden z takýchto čudných formátov, kontaktuj ma cez formulár.