Je to neuveriteľné, ale aj MOWS používa cookies, štatistiku a reklamu.SÚHLASÍM

Turany, Šútovo a blízke okolie

Šútovo, Turany, KrpeľanyTuristika

1Veľký Kriváň

Pohľad na Národný park Malá Fatra a Veľký Kriváň (1709 m n. m.) ktorý je najvyšším vrchom pohoria Malá Fatra a dominantou horného Liptova. Susedí s vrchmi Pekelník a Chleb.

2Veľká Fatra

Veľká Fatra. V doline sa nachádzajú Turany, Turčianska Teplička a Podhradie. Krásnu prechádzku vylepšuje hluk z neďalekého diaľničného úseku E50 vedúceho z Martina cez Kraľovany do Ružomberka. Optimisti by si mohli pod týmto monotónnym „hučaním” predstavovať šum mora, realisti sa budú cítiť ako pri autostráde v americkom Chicagu.

3Les v Malej Fatre

V okolitých lesoch číhajú na turistov premnožené chlpaté šelmy. Rady pri strete s medveďom hnedým z príručky mladých svišťov nemusia vždy zaručene fungovať a preto sa treba mať neustále na pozore. Len v roku 2013 sa v okolitých lesoch stali dva útoky medveďa na človeka a miestni už majú strach vychádzať aj do vlastných záhrad. Slovensko je známe tým, že tmavších asociálov a mackov zaraďuje do chránených druhov.

4Potôčik v lese

V chatovej oblasti Trusalová, ktorá je od obce Turany vzdialená približne 3 km, sa nachádza autokemp a horské rekreačné zariadenie. Ani jedno z nich ma neoslovilo natoľko, aby som sa v nich kedykoľvek v budúcnosti ubytoval. Sú to zanedbané zariadenia vhodné skôr pre lacné školy v prírode. Oblasť je oveľa atraktívnejšia na turistiku, cykloturistiku a pre hubárov.

5Macro Muchotrávky červenej

Odporúčam zbierať iba jedlé huby. Lesy boli posiate krásnymi muchotrávkami a inými miestnymi špecialitami.

6Trusalová

Ak nie si typ turistu, ktorý sa do lesa zásadne vozí a pešiu turistiku využíva len v okolí 3 metrov od zaparkovaného auta (týmto pozdravujem pseudoturistov z bratislavskej Koliby), určite budeš mať čo dočinenia s miestnymi pretekármi. Miestna asfaltka v chatovej oblasti Trusalová je plná vodičov, ktorí sa snažia napodobniť Schumachera. Súdruhom „pomáhať a chrániť” sa tu zjavne stáť neoplatí, lebo na neďalekej E50 skasírujú viac. Je len otázkou času, kedy sa tu stane vážna nehoda v jednej z neprehľadných zákrut.

7Hloh obyčajný - Crataegus laevigata

Hloh obyčajný je synonymom pre zdravé srdce.

8Vodná elektráreň Krpeľany

Celé územie Malej Fatry patrí do povodia Váhu. Neďaleké Krpeľany sú známe nádržou s objemom približne 8,3 mil. m³ a vodnou elektrárňou z roku 1957, ktorá vyrobí približne 59,4 GWh ročne. Nič zaujímavejšie som v tejto obci neobjavil.

9Krpeliansky kanál

Krpeliansky kanál z vodnej nádrže preteká cez obec Turany, severné Sučany, Turčianske Kľačany a Lipovec. Všetky spomenuté obce sú vo veľmi peknom prostredí obklopené horami, ale pre turistov nič zaujímavé neponúkajú.

10Hmyz v tráve

Pre lovcov makrozáberov sa v hustozalesnenom prostredí nájdu na každom kroku rôzne zaujímavé objekty na fotenie (medveďa nepovažujem za zaujímavý objekt, lebo je väčší a uteká rýchlejšie ako človek).

11Lienka na kvete

Lienka patrí z hľadiska biologickej ochrany medzi najúčinnejších ochrancov rastlín a v záhradách je vítaným hosťom. Dospelá lienka skonzumuje denne až 50 vošiek. Miestni záhradkári nebojujú s voškami, ale s krtkami, ktorí si zo záhrad robia stavenisko.

12Čmeliak

Tento premočený a pritopený čmeliak sa hral zrejme na potápača a po vytiahnutí z vody sa sušil v tráve. Čmeliak má veľký význam pre ľudí i rastlinstvo. Patrí medzi dôležitých opeľovačov pre hospodárske plodiny i rastliny.

13Drevo medzi stromami

Aj takto šikovne sa dá naukladať drevo v lese.

14Malá Fatra

15Šútovo

Obec Šútovo ma svojou polohou i prvým dojmom zaujala najviac. Nachádza sa na severovýchodnom okraji Turčianskej kotliny na úpätí Malej Fatry, 19 km na severovýchod od mesta Martin. Názov obce je odvodený od chovu bezrohých oviec – šút, alebo podľa neďalekej tiesňavy nazývanej starosloviensky „šutom”.

16Kameňolom pri Šútove

Za obcou sa nachádza známy kameňolom a prírodné jazero, ktoré slúži aj ako rekreačná oblasť najmä pre Turčanov. Pre niektoré individuá aj ako skládka odpadu.

17Šútovská dolina

Krásna, približne 4 km dlhá lesná prechádzka cez Šútovskú dolinu k Šútovskému vodopádu, ktorý je vo výške až 830 m n.m.

18Šútovský vodopád

Vodopád sa nachádza v Krivánskej Malej Fatre, v prírodnej pamiatke Šútovská epigenéza. Je to najvyšší vodopád (38 m) v Malej Fatre a rozhodne sa ho oplatí vidieť. Pre fotonadšencov odporúčam pribaliť na cestu statív a handričku na utretie objektívu.

19Šútovo

Pohľad na Šútovo. Za kopcom sa nachádza obec Kraľovany - vstupná brána do oravského regiónu.

20Trusalová

Podvečerný pohľad na Národný park Malá Fatra. Viac fotografií z okolia obce Turany a Šútovo nájdeš v galérii.

Publikované: 31. 10. 2013 / Autor: MOWS
Fotogaléria 28 fotografií
8
Zobraz na mape
zobraz mapu
FacebookTwitterWhatsAppE-mail
Našiel som 4 súvisiace články
Mohlo by ťa zaujímať:

Vypni blokovanie reklám pre stránku MOWS.sk

Tvorba obsahu a prevádzka stránky stojí čas a peniaze. Blokovanie reklamných formátov by časom mohlo viesť k zrušeniu nie len tejto stránky, ale aj množstva ďalších menších webov, ktoré obsahovo spestrujú internet. Veľké spoločnosti, televízie a redakcie majú finančný rozpočet na boj s blokovaním reklám, prípadne majú aj iné zdroje príjmov. A vieš si predstaviť internet, na ktorom bude iba Facebook, JOJ, Nový Čas, Google a Pornhub? Veď by to bolo katastrofálne!

Táto stránka používa klasické reklamné formáty vsunuté medzi obsah. Nenájdeš tu agresívne formy ako Cosmic Cursor, Interstitial alebo videobanner vyskakujúci na celú plochu okna. Ak by si natrafil na jeden z takýchto čudných formátov, kontaktuj ma cez formulár.