Impozantné rímske baziliky a kostoly

Taliansko, Rím, Tip na výlet
Jún 2014 - V povestnom hlavnom meste Talianska, sa nachádzajú stovky kostolov a bazilík. Je ich viac ako bánk, záložní a herní v Bratislave (a to uznaj, že ich musí byť skutočne veľa). Pri prepravných kapacitách mesta a nervy drásajúcej „občasnej” mestskej doprave, je nepravdepodobné, že by si za celý týždeň dokázal navštíviť všetky cirkevné architektonické skvosty a preto ti vo fotoblogu odporučím tie, ktoré sú (podľa mňa) najzaujímavejšie, najznámejšie a najfotogenickejšie.

Baziliky a kostoly nie sú obchodné centrá ani aquapark. Pred návštevou nezabudni myslieť na vhodný a slušný odev, nech je v meste akokoľvek horúco. Nežnejšie pohlavie musím upozorniť, že je zakázané odhaľovať ramená i kolená. Najprísnejší sú pri vstupe do Vatikánu, z ktorého odchádza sklamaná nejedna polovyzlečená princezná.

Fotografovať okrem bohoslužieb môžeš takmer všetko a všade, ale so statívom a bleskami z fotoaparátov by som určite neprovokoval. Väčšinu týchto miest stráži elegantne oblečená a pomerne hyperaktívna ostraha a interiéry monitorujú kamery, ktoré visia na stenách, spolu so všetkými svätými. Ak sa vo fotografovaní vyznáš a máš v ruke niečo lepšie ako mobil a kuchynskú dosku na krájanie (tablet), určite nebudeš potrebovať ani jedno zo spomínaného. Takmer všetky fotografie v článku sú zhotovené z ruky, niektoré spájané do panorámy z niekoľkých záberov, nakoľko mi Ježiško ešte nepriniesol Fisheye objektív.
Panteón
Antická stavba Panteón (Rotonda Pantheon) na námestí Piazza della Rotonda, je zvonka magická najmä v nočných hodinách. Do jej vnútra sa dostaneš iba počas dňa a mohutná bronzová brána sa v lete zatvára o 19:00.

Panorama interiéru Panteónu
Panteón je vyvrcholením typicky rímskej architektúry a stavebnej zručnosti rímskych staviteľov. Najvyhľadávanejšia atrakcia v Panteóne je Raffaelov hrob. Túto veľkolepú stavbu nájdeš cez GPS na súradniciach: 41.899097, 12.476766
Santa Maria Maggiore
Bazilika Panny Márie Väčšej (Santa Maria Maggiore) je baroková sakrálna stavba, ktorá je exteritoriálnou súčasťou štátu Vatikán.
Farár pri bohoslužbe a Ježiš na kríži
Jedna z mála rímskych bazilík (možno jediná), v ktorej sa môžeš vyspovedať v slovenskom jazyku.
Elektronické sviečky v kostole
Na klasické sviečky, ktoré sa používali od stredoveku, v tejto bazilike nenatrafíš. Sú tu len žiarovky na elektrinu a eurá.
Detská postieľka z roku 1830
Dejiny predchodkyne dnešnej baziliky siahajú až do 4. storočia.
Bazilika Panny Márie Väčšej
Baziliku Panny Márie Väčšej nájdeš neďaleko hlavnej železničnej stanice Termini, na súradniciach: 41.897208, 12.499087
Basilica dei Santi Cosma e Damiano
Bazilika sv. Kozmu a Damiána (Basilica dei Santi Cosma e Damiano). Z hlavnej ulice Via dei Fori Imperiali ju spoznáš aj podľa tejto zvláštnej sochy, ktorá akoby do tunajšej architektúry nezapadala.
Fontána vo dvore
Bohatý interiér kostola
Malebný kostolík sa nachádza neďaleko Kolosea, na súradniciach 41.892368, 12.487638
Santissimo Nome di Maria al Foro Traiano
Keď už budeš prechádzať rušnou ulicou Via dei Fori Imperiali, navštív aj dve baziliky. Santa Maria di Loreto (vľavo) a Santissimo Nome di Maria al Foro Traiano.
Svadba v kostole
Obhliadky kostolov by som odporúčal počas pracovných dní. Cez víkendy môžeš nafotiť zaujímavejšie novomanželské momentky pred kostolmi, ale k interiérom sa dostaneš ťažko.
Santa Maria degli Angeli e dei Martiri
Kostol svätej Panny Márie, anjelov a mučeníkov (Santa Maria degli Angeli e dei Martiri) je 5 minút pešo od stanice Termini. Nachádza sa pri fotogenickom námestí Piazza della Repubblica, vedľa kruhového objazdu s veľkou fontánou. GPS: 41.903017, 12.496699. Na ľavom krídle kostola nájdeš pozostatky rímskych kúpeľov.
Kupoľa s oknom
Santa Maria in Aracoeli
Bazilika Panny Márie na oltári nebies (Santa Maria in Aracoeli) je románsko-gotická sakrálna stavba, ktorá patrí k dominantným stavbám Kapitolu. Vedú k nej tri cesty, a po každej sa trochu zapotíš. Najťažšia je tá, ktorá vedie cez široké monumentálne schodisko, tvorené stodvadsiatimi štyrmi schodmi. Baziliku nájdeš tu: 41.893941, 12.482893, kúsok od krásneho pamätníka Viktora Emanuela II. a Kapitolských múzeí (Capitoline Museums).
Kostol
Kostol vedľa katakomb sv. Sebastiána. Je ďalej od centra a cesta mestskou hromadnou dopravou je skutočné utrpenie. Ak nemáš prenajatý moped alebo auto, túto návštevu by som určite zvážil.
Santa Sabina
Bazilika Svätej Sabiny (Santa Sabina) nepatrí medzi tie, ktoré by som odporučil, ale nachádza sa v zaujímavej štvrti s peknými záhradami (vstupy sú zväčša z ulice, niektoré vedú z kostolov). Baziliku nájdeš na súradnici 41.884350, 12.480016. Autobusom sa sem nedostaneš. Najbližší oporný bod je Circus Maximus a skromnejšie rozárium (Roseto di Roma Capitale). Pár metrov od baziliky nájdeš aj veľkú zelenú bránu s klúčovou dierkou, do ktorej sa nezabudni pozrieť. Je na adrese 41.882969, 12.478492.
Bocca delle veritas
Bocca delle veritas - Ústa pravdy, sú kúsok od Circus Maximus. Tvoria sa tu nekonečne dlhé rady, kvôli podobnej fotografii. Ak budeš chcieť mať v albume spomienku ako si strkal ruku do diery, nájdeš ju aj so skromne zariadenou bazilikou na súradniciach 41.888190, 12.481380.
Kostol Santa Maria in Cosmedin
Hneď za ústami sa nachádza brána do baziliky Santa Maria in Cosmedin aj s kryptou. V kostole sa nachádzajú stĺpy zo 4. storočia ako pozostatok bývalého trhoviska.
Krypta Santa Maria in Cosmedin
Ak ťa do krypty budú lákať, ušetri eurá. Nie sú to žiadne veľké katakomby ale len malá a studená pivnička, do ktorej sa vojde maximálne 10 návštevníkov (živých). Údajne tu nájdeš pozostatky Herkulovho chrámu.
Lateránska bazilika so sochami
Veľkolepá Bazilika svätého Jána v Lateráne (Basilica di San Giovanni in Laterano) je baroková sakrálna stavba. Pri gigantických mramorových sochách si tu začneš pripadať ako miniatúra človeka. Okrem sôch apoštolov tu nájdeš krásny Pápežský oltár z rokov 1367 – 1370. Baziliku nájdeš tu: 41.886053, 12.506711
Trinità dei Monti a obeliskom
Kostol sv. Trojice na vršku (Trinità dei Monti) s obeliskom (Obelisco Sallustiano) nad známymi Španielskymi schodmi nájdeš aj s výhľadom na okolie na súradniciach 41.906184, 12.483285. V Ríme sú lešenia, plachty a mreže asi na každej štvrtej pamiatke. O to viac naštve zistenie, že sa na väčšine z nich vôbec nepracuje. Fotografie z dovolenky ale dokážu došpatiť skvele.
Svätý štát
Do Vatikánu sa dostaneš len cez veľké Námestie svätého Petra (Piazza San Pietro). Najbližšia zastávka metra Ottaviano je vzdialená 1 km. Námestie nájdeš na súradniciach 41.902266, 12.458153. Už od skorého rána sa tu začínajú tvoriť dlhé rady. Pred obedom by si tu mohol vystáť dieru do zeme a zapustiť korene. Kontroly pred vstupom do svätého štátu sú prísnejšie ako tie na letiskách. Nože, strelné zbrane, kaser a iný ohňostroj určite uschovaj na hotelovej izbe. Rovnako aj pilníky, manikúrne nožnice, selfie držiaky na mobil a dáždniky. Nech to znie akokoľvek nezmyselne, sú to veci, kvôli ktorým môžu začať skutočné problémy. Veď aj Alžbetu Bavorskú zavraždili pilníkom.
Osvieženie pri pitnej vode z fontány
Hneď ako si vystojíš radu na osobnú prehliadku, vystojíš si ďalšiu radu na WC (na dámskych to trvá dvadsať násobok času viac ako na pánskych) a nakoniec aj ďalšiu radu na lístky. Vybrať si môžeš návštevu vatikánskych hrobiek a výstup na kopulu - vyhliadkovú vežu. Bazilika je zadarmo. Ak chceš stihnúť všetko za jeden deň, tak veľa šťastia a pevné nervy.
Interiér baziliky sv. Petra
Bazilika sv. Petra vo Vatikáne, je to najkrajšie, čo sa tu dá z tohto žánru vidieť. Je obrovská a nie je ťažké sa tu niekomu stratiť alebo aj zablúdiť v dave ľudí. Ak sem ideš s deťmi, je dobré ich dať na vôdzku. Návštevníkov je tu naozaj rekordný počet a treba sa obrniť trpezlivosťou.
Kupola s freskami baziliky svätého Petra
Kupola nad centrálnou časťou chrámu. Kráľovstvo nebeské je symbolicky vyobrazené v mozaikách na zlatom pozadí. Lunety kupoly obsahujú busty významných cirkevných učiteľov
Interiér baziliky
Pohľad do interiéru baziliky. Záver apsidy s Katedrou svätého Petra.
Ľudia sa fotia pri soche
Návštevníci majú veľkú potrebu sa všetkého držať a robiť si pri tom spomienkové fotky. Hlavne tam, kde to robia aj iní, aj keď sami nevedia prečo. Davová psychóza je naozaj silná.
Kupola sv. Petra
Výstup na vyhliadku stojí 7€ aj s výťahom, ktorým sa dostaneš až ku kupole - ale nie na vrchol vyhliadky. Výťah je o 2€ drahší, ale ušetríš veľa síl a času, ktoré budeš ešte určite potrebovať. Výstup na vrchol si musíš vyšliapať po veľmi úzkom, dlhom a točenom schodisku bez prísunu čerstvého vzduchu. Kardiakom, obéznym a dôchodcom by som túto vyhliadku určite neodporúčal.

Všade je málo miesta a veľa nervóznych ľudí. Mobilné telefóny s fotoaparátom a šuchtavým užívateľom sú skaza ľudstva.
Vatikánske námestie sv. Petra a pohľad na Rím
Odmenou za fyzický výkon na schodoch a vyhodené peniaze, je výhľad na Vatikán a Rím. Aj keď toto mesto vyrástlo na siedmych pahorkoch, pôsobí ako jedna veľká a škaredá rovina. Naviac ak sa nad mestom vznáša opar, smog alebo trafíš protisvetlo, z tvojich záberov ostanú len tuctové fotografie, ktorých je plný internet. Záchranou môže byť už len grafický software.
Mramorové sochy
Ak ťa snáď nádherné rímske kostoly, baziliky, sochy a fresky nezaujali, pozri si aj iné fotoreportáže z Ríma (nájdeš ich pod galériou). Pokiaľ ti rozpočet nedovoľuje vycestovať až do Talianska, stačí navštíviť malebný Olomouc na Morave.

Santa Maria MaggioreBasilica Papale di Santa Maria MaggioreAltar of Sistine Chapel and Oratory of the NativityAnjeli v kaplnkeBazilika Panny Márie Väčšej.Náhrobok pápežaModliaci sa Pápež Pius IXBohoslužbaBasilica Papale di Santa Maria MaggioreKostol svätej Panny MárieInteriér a fresky na stropeSochaPozostatky rímskych kúpeľovRímsky PanteónVysoká bránaArchitektúra PanteónuKruhová kupola PanteónuKostol v PanteóneSochy v PanteóneTuristi v PanteóneFreska a oltárBazilika sv. Kozmu a DamiánaBasilica dei Santi Cosma e DamianoKostol vedľa katakomb sv. SebastiánaBazilika Panny Márie na oltári nebiesKoncert v kostoleSanta SabinaModlenieSanta MariaZapaľovanie sviečokChiesa di S. Alfonso all\\EsquilinoNámestie pred bazilikouVstup do kostolaBrána do bazilikySocha s knihouBazilikaMramorová socha s krížomBazilika svätého Jána v LateráneSocha v bazilike sv Jána v LateráneBazilika svätého Jána v LateráneVia della ConciliazioneVýstup na vyhliadkuChrám vo VatikáneBazilika vo Svätej zemiĽudia v kostoleMichelangelova kupola s vyhliadkou na RímVyhliadkaStrecha bazilikyBazilika sv. Petra vo VatikáneSocha v bazilike sv. Petra vo VatikáneMramorový náhrobok pápeža GregoraSocha Svätého PetraSvätý Peter na tróneSvätá HelenaBazilika sv. Petra vo VatikáneBerniniho oltárny baldachýnHrobkaStráž vo Vatikáne