Je to neuveriteľné, ale aj MOWS používa cookies, štatistiku a reklamu.SÚHLASÍM

Zimný prechod Muránskou planinou 2014

Muránska planina, MuráňTuristika

8.2.2014 - Hromadný prechod Muránskou planinou pre milovníkov prírody, športu, turistiky (aj vyznávačov tvrdého alkoholu) sa koná pravidelne a za každého počasia na prelome januára a februára už 36 rokov. Prechod pre bežkárov aj peších turistov sa začína v sedle Javorina, na parkovisku pri hlavnej ceste. Kratšia trasa vedie cez Veľkú Lúku, Muránsky hrad až do obce Muráň. Náročnejší si môžu zvoliť za cieľ Studňu a Kľak s občerstvovacou zastávkou na chate Maretkina.

Vďaka dobrovoľníkom, občianskemu združeniu, obci i súkromným firmám je za symbolickú cenu 3 € na osobu v ponuke odvoz autobusmi z Revúcej, ľahké občerstvenie, teplý čaj s rumom a na konci cesty guláš s chlebom v jedálni muránskej základnej a materskej školy.
1Dážď v Revúcej

Sľuby o snehovej nádielke v predpovedi počasia zase raz „vyšli”. Na parkovisku v Revúcej pršalo od skorého rána a pohľad z okna pristaveného autobusu neveštil nič dobré.

2Parkovisko

Napriek tomu sa na Zimný prechod dostavilo viac ako 500 účastníkov.

3Prechod Muránskou planinou

Odvážnym šťastie praje a po daždi nebolo na Muránskej planine ani chýru ani stopy.

4Otužilec

5Čertica na túre

6Hrimadný zimný pochod

7

8Muránska planina v zime

Panoramatický pohľad na Veľkú Lúku.

9Žrebčín

Časť turistov sa vybrala na Muránsky hrad cez Veľkú lúku, ďalšia smerovala k chovnej stanici, v ktorej nájdeš vyšľachtené kone druhu Norik muránsky.

10Norik muránskeho typu

Dôvodom založenia chovu Norika bola potreba produkcie koní pre lesné hospodárstvo a armádu v období 50. rokov 20. storočia. Hodnota jedného koňa je približne 2000 €.

11Norik muránsky

Žrebčín je atrakciou nielen pre deti...

12Senník

13

14Hmla na Muránskej planine

Netrvalo dlho a Muránsku planinu zahalila hustá hmla (aj pre triezvych).

15Prechod Muránskou planinou v hmle

16Domáca slivovica

Hmla ešte viac zosilnela požitím kvalitnej domácej slivovice, ktorú nám ponúkol jeden z organizátorov akcie.

17Chata Maretkina

Poľovnícka chata Maretkina. Pre turistov tu okrem malého odpočinku čakalo aj občerstvenie vo forme čaju so zápražkou (rum s čajom podomácky).

18Čaj vs. rum

Na deti treba dávať pozor, pretože rozdiel medzi rumom a čajom je v tejto nadmorskej výške minimálny.

19Originálny ľadový čaj

Výroba ľadového čaju v horskom prostredí.

20Deti v snehu

Nechýbal tradičný hod snehom do výšky.

21Zamilovaný párik pri ohnisku

22Les

Po približne 16 km túre nás v obci Muráň čakal guláš v priestoroch vyhriatej školskej jedálne - pre niekoho nostalgický návrat do detských čias. Prechod zo studeného do teplého prostredia nezvládol môj zahmlený objektív a tak uzatváram fotoreportáž chronologicky poslednou fotografiou zo zaujímavej hromadnej túry.

Publikované: 8. 2. 2014 / Autor: MOWS
Fotogaléria 10 fotografií
2
Zobraz na mape
zobraz mapu
FacebookTwitterWhatsAppE-mail
Našiel som 6 súvisiacich článkov
Mohlo by ťa zaujímať:

Vypni blokovanie reklám pre stránku MOWS.sk

Tvorba obsahu a prevádzka stránky stojí čas a peniaze. Blokovanie reklamných formátov by časom mohlo viesť k zrušeniu nie len tejto stránky, ale aj množstva ďalších menších webov, ktoré obsahovo spestrujú internet. Veľké spoločnosti, televízie a redakcie majú finančný rozpočet na boj s blokovaním reklám, prípadne majú aj iné zdroje príjmov. A vieš si predstaviť internet, na ktorom bude iba Facebook, JOJ, Nový Čas, Google a Pornhub? Veď by to bolo katastrofálne!

Táto stránka používa klasické reklamné formáty vsunuté medzi obsah. Nenájdeš tu agresívne formy ako Cosmic Cursor, Interstitial alebo videobanner vyskakujúci na celú plochu okna. Ak by si natrafil na jeden z takýchto čudných formátov, kontaktuj ma cez formulár.