Povodeň v Bratislave na fotkách
Staré Mesto a Petržalkafoto
6. 6. 2013 - Fotoreportáž z hroziacej povodne v centre hlavného mesta.Takto to dopadne, keď sa stavia v záplavovom pásme. Opustené budovy, veslársky klub i reštaurácia Aušpic pri Viedenskej ceste je pod vodou.
...a tá istá lokalita o deň neskôr. Na basketbalovom ihrisku by sa mohlo hrať vodné pólo. V centre Bratislavy bola hĺbka Dunaja 1030 cm. Týždeň pred povodňou sa hladina rieky pohybovala len na úrovni 410 cm.
Petržalská hrádza medzi Mostom SNP a mostom Lafranconi bola uzavretá. Časť chráneného územia v Pečnianskom lese je pod vodou.
Ďalšia opustená stavba v záplavovom pásme s plávajúcou podlahou. Táto nesie značku: Obnovte si svoj dom 2011 - program s finančnou podporou Ministerstva kultúry.
Najvýznamnejšia povodeň v minulosti bola v roku 1954 s kulminačným prietokom 10 400 m³/s. Nasledoval rok 2002 (10 310 m³/s) a 1991 (9 430 m³/s).
Loď Adyho Haydu (pôvodný názov Tatry) s divadlom, kaviarňou, barom a terasovým sedením dostala dieru po zrážke s ťažkým predmetom, ktorý unášal rozvodnený Dunaj. Mojito za 5,89€ pôjde po oprave zrejme ešte viac hore.
Panoramatický záber zo Starého mosta na zaplavené petržalské Tyršovo nábrežie. Staršie ročníky si isto pamätajú, že na týchto miestach stál v 80. a 90. rokoch 20. storočia zábavný Lunapark. Dnes sa tu náchádza len parkovisko a tínedžerská Magio pláž pre milovníkov anabolických steroidov.
Davová psychóza v praxi. Starý most praskal vo švíkoch. Okrem foto-nadšencov a zvedavcov, sa cez most pchali nasrdení cyklisti a davy mamičiek s kočíkmi. Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí a zlí sa natlačia.
Niekomu prišlo ako dobrý nápad votrieť sa na úzky most s prenosným hračkárstvom. Príprava Hexacopteru s uchytenou kamerou.
Ľudia sa aj napriek zákazu zhromažďovali za páskami s nápisom „nevstupovať”. SBS a policajti mali o program postarané.
Mobilné hradenie na Rázusovom nábreží zabránilo priamemu vyliatiu Dunaja do Starého mesta. Spodné vody si našli vlastnú cestu a spôsobili väčšie škody ako sa na prvý pohľad zdalo.
Majiteľ tejto kaviarne oproti Námestiu Ľ. Štúra v minulosti odmietol na svojom pozemku vybudovanie mobilnej protipovodňovej hrádze a tak si so zamestnancami dokonale užíval prázdniny pri vode.
Ľudia fotili povodne všetkým, čo mali po ruke. Aj s týmto pomocníkom do kuchyne - doskou na krájanie.
Vkladanie notebooku do vodomernej stanice Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) bola atrakcia najmä pre starších návštevníkov. Vodomernú stanicu zriadili v 18. storočí. V roku 1901 sa začalo s vyhodnocovaním prietoku.
Bratislavu má pred povodňami ochrániť protipovodňový systém vybudovaný po povodni v roku 2002 za takmer 33 miliónov eur. Hladina Dunaja mala pri kulminácii 1040 cm. Betónovej hrádzi v Starom meste chýbalo do vyliatia niekoľko desiatok centimetrov.
Na tohto mladého policajta sa okoloidúci rozhodne sťažovať nemôže. Ochotne mu išiel vyhotoviť fotografiu, keďže priestor na Rázusovom nábreží bol pre verejnosť uzavretý.
Počas záplav sa v centre hlavného mesta sústredilo najviac fototechniky. Určite bolo prekonaných niekoľko Guinessových rekordov.