Je to neuveriteľné, ale aj MOWS používa cookies, štatistiku a reklamu.SÚHLASÍM

Perissa na Santorini - dovolenka v letovisku len pre nenáročných

Grécko, Santorini, PerissaDovolenkaHodnotenie

Na najznámejšom gréckom ostrove Santorini sú dve veľké dovolenkové letoviská s veľkými a udržiavanými plážami. Kamari a Perissa. Kamari sa nachádza na juho-východnej strane ostrova, iba kúsok od letiska. Kamariania si tak užijú vzrušenie a decibely hluku oceľových vtákov vo dne i v noci. Perissa, je situovaná južnejšie, hneď za dvomi veľkými kopcami - tam, kde sa aj muchy otáčajú.
1Dovolenka v letovisku Perissa

Pohľad na Perissu z kopca, na ktorom sa nachádza zrúcanina mesta Ancient Thira. V letovisku (a vlastne na celom ostrove) nenájdeš vysoké stavby a hotely. Veľké pozitívum, no napriek tomu, je malý ostrov poriadne prehustený turistami.

2Pláže na Santorini

Fotka pochádza z júla, kedy je v Grécku najvyššia koncentrácia turistov. Na plážach na počudovanie bez tlačenky. Pochváliť musím čistotu pláže . Pravdepodobne to nebude zásluhou Grékov, ale silného vetra. Špicatý šuter vľavo je Profitis Ilias. Ponúka krásny výhľad na severnú časť ostrova. Vzdušnou čiarou je vzdialený iba 2 km, po ceste je to cez Emporio a Pyrgos takmer 10 km. Z letoviska sem vedie turistický chodník. Kto by ale na tak pustom a škaredom ostrove turistikoval?

3Kamenistá pláž na Santorini

Ak by si na Santorini hľadal piesok, tak jedine vo svojich očiach alebo vo vyšších polohách. Pláž v Perisse je posiatá drobnými, zaoblenými a tmavými kamienkami. Tak tmavými, že ich teplota dosahuje extrémne hodnoty už na predpoludnie. Buď budeš chodiť v sandáloch až do mora alebo budeš nadletovať ako kocúr v Tom&Jerry.

4Pláže v letovisku Perissa na Santorini

Do kamienkov si vlastný slnečník upevníš len ťažko a ležať na deke počas vetra môže len masochista. Miestne gangy to dobre vedia a preto ponúkajú zvláštne praktiky prenájmu lehátok a slnečníkov . Buď si musíš permanentne objednávať (nie zrovna lacné) nápoje z reštaurácie, ktorá konkrétnu pláž spravuje alebo si zaplatíš prenájom. A to nie s rezerváciou na celý deň ale len do času, kým neopustíš lehátko na dlhší čas. Čo je to „dlhší čas” určuje akýsi boss čašníkov - booster na peniaze, ktorý rád uprednostní bohatú nemeckú skupinku pred platiacim slovenským párikom. O relaxe v pravom slova zmysle sa tu hovoriť nedá. Stále je tu latentné napätie medzi dovolenkárom a dotieravým čašníkom.

5Personál reštaurácií v letovisku Perissa

Nemôžem povedať, že by v miestnych reštauráciách varili zle. Ale na to, aká je Perissa diera, sú porcie malé a ceny mastné. Chovanie personálu je také typicky „turecké” - veľa krát som si spomenul na hlavné mesto Rodosu, kde majú práve Turci svoje korene. Čašníci sú väčšinou ukážkoví rektálni horolezci. Milujú márnotratných hostí, ktorí denne v ich kôlničke prerobenej na stravovacie zariadenie utratia poriadnu sumu. Keď začujú nemčinu alebo taliančinu, chvostíky sa im vrtia na všetky strany. Väčšinu Čechov a Slovákom málokedy pozdravia a dávajú dosť jasne najavo, že im v revíri kazíme kšefty (ani obed za 20€ nie je pre nich vždy dostatočne dobrý deal). Podobné praktiky som posledne zažil v Turecku , asi tak 15 rokov dozadu. Odvtedy tam nelietam. Prečo sa to ujalo na Santorini? Väčší dopyt, ako ponuka.

6Púšť na Santorini

Perissa ďalej od pláže pripomína krajinu z westernu Vtedy na Západe. Chýba už len zvuk harmoniky a chumáče trávy poletujúce po prašných cestách. Ostrov je bez vody. Tú do príbytkov a hotelov vozia každý deň cisterny. Často sa na dovolenkách v Grécku stáva, že sa v noci neosprchuješ teplou vodou. Tu sa ti teoreticky môže stať, že nespláchneš WC ani tou studenou.

7Santorini Water Park

Pohľad na hotelový bazén? Nie. Vraj vychytený miestny Santorini Water Park . Musel by som sa s koňom zraziť, aby som na tu jednu malú šmykľavku a chlórový bazén platil vstupné.

8Odpad v letovisku Perissa

A hľa! Keď už toho koňa spomínam, tu je pravdepodobne dom domorodého opravára elektrospotrebičov. Domáci vedia ako zútulniť už tak ohavné prostredie.

9Cesta a chodník

Romantická prechádzka popri hlavnej ceste. Bezpečnosť nadovšetko.

10Santa Irini Bakery, Santorini

Aby som len nenadával. Poznáš to, keď chceš kúpiť jeden chlieb a kúpiš kilo sladkých koláčikov ? Pri vstupe do Perissy sa nachádza cukrový doping vo forme non-stop pekárne Santa Irini Bakery. Je to najlepšia pekáreň/cukráreň na celom Santorini. Výhoda je aj tá, že hneď vedľa stojí supermarket, čiže raňajky si hravo zhotovíš. Lebo tie sú v miestnych lokáloch úplne úbohé.

112friends shop Perissa

Ak ťa nerajcuje sladké jedlo, zaujať by ťa mohol tento shop pri pláži s názvom 2friends. Ako jeden z mála ponúka niečo kreatívnejšie ako slnkom vyblednuté pohľadnice, magnetky na chladničku a čínske tričko s gréckou vlajkou.

12Sandal Workshop, Perissa

Drevené sandále a ukážka ich výroby. Viac obchodov, ktoré by som odporúčal navštíviť som v Perisse nenašiel.

13Cestovanie na Santorini

Autopožičovní nájdeš v letovisku dostatok. Odporučil by som moped alebo štvorkolku , pretože na ostrove je premávka veľmi, veľmi hustá a veľmi, veľmi pomalá. Cestovanie busom je pre silné a pokojné povahy. Autobusy sa zvyknú naplniť už na prvej zastávke (ak vôbec vyštartujú). Na druhej už stojíš na jednej nohe a na tretej sedíš vodičovi na hlave alebo vypadávaš zo strešného okienka. Do najvzdialenejšieho mesta Oia je to naviac s ďalším prestupom v hlavnom meste Fira . Závidím im jedno. Totálne flegmatických autobusárov.

14Recenzia na ubytovanie v letovisku Perissa

Na záver recenzie by som spomenul najskôr POZITÍVA , aby som nepôsobil ako úplný skeptik. Perissa je jedno z najlepších letovísk aké ostrov Santorini ponúka. A to najmä vďaka rozľahlej a čistej pláži ale i tichu, ktoré tu zavládne najmä v noci. Od hladu určite neumrieš, ale budeš musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Ubytovanie v letovisku je ideálne aj vtedy, ak chceš spoznávať zaujímavé miesta a zákutia na ostrove Fira , Oia , Pyrgos , Akrotiri, Red Beach, Profitis Ilias , Ancient Thira) a zároveň nechceš bývať niekde na kopci pri rajčinových plantážach - viac ako 2 km od mora. Ak máš záujem spoznať tento populárny ostrov (stačia na to max tri dni) a objavíš v Perisse lacné ubytovanie, určite nad tým pouvažuj. Autopožičovní je tu dosť a pre trpezlivých jazdia natlačené busy.

A čo NEGATÍVA ? Letovisko je situované v totálne neatraktívnom prostredí (to je vlastne celý ostrov) s veľmi mizernou ponukou obchodov a s drahými reštauráciami. Horúca kamienková pláž s divnou politikou prenájmu lehátok zasadí tomuto miestu poslednú neľútostnú ranu najmä pre rodiny s deťmi. Myslím, že Perissa je v mojom rebríčku ešte aj za Nei Pori, ktoré som dlhodobo prirovnával k nemastnej-neslanej dovolenke na Zemplínskej Šírave. Ak sa tu niekomu dovolenkovanie zapáči, môže sa považovať za skutočne veľmi nenáročného jedinca. Ďalší rok by mohol pokojne ušetriť nemalé peniaze za letenku a ubytovať sa napríklad na Seneckých jazerách.

Publikované: 30. 5. 2018 / Autor: MOWS
Fotogaléria 4 fotografií
3/10
Sklamanie
Zobraz na mape
zobraz mapu
FacebookTwitterWhatsAppE-mail
Našiel som 2 súvisiace články
Mohlo by ťa zaujímať:

Vypni blokovanie reklám pre stránku MOWS.sk

Tvorba obsahu a prevádzka stránky stojí čas a peniaze. Blokovanie reklamných formátov by časom mohlo viesť k zrušeniu nie len tejto stránky, ale aj množstva ďalších menších webov, ktoré obsahovo spestrujú internet. Veľké spoločnosti, televízie a redakcie majú finančný rozpočet na boj s blokovaním reklám, prípadne majú aj iné zdroje príjmov. A vieš si predstaviť internet, na ktorom bude iba Facebook, JOJ, Nový Čas, Google a Pornhub? Veď by to bolo katastrofálne!

Táto stránka používa klasické reklamné formáty vsunuté medzi obsah. Nenájdeš tu agresívne formy ako Cosmic Cursor, Interstitial alebo videobanner vyskakujúci na celú plochu okna. Ak by si natrafil na jeden z takýchto čudných formátov, kontaktuj ma cez formulár.