Kréta: malé Rethymno v štýle Orientu a Benátok

Grécko, Kréta, Tip na výlet
September 2014 - Rethymno (Ρέθυμνο) je tretie najľudnatejšie mesto gréckeho ostrova Kréta. Leží na severnej strane ostrova, vzdialené 82 km od hlavného mesta Heraklion. Medzi najväčšie dominanty Rethymna patrí benátsko-turecká pevnosť (Fortezza) s výhľadom na mesto a Krétske more. Mesto nie je atraktívne natoľko, aby si tu strávil viac ako polovicu dňa. Ak naviac cestuješ autobusom, budeš potrebovať nervy z ocele na miestnom autobusovom nádraží, v ktorom vládne typický grécky chaos. Oveľa rozumnejšie je naplánovať si celodenný výlet do neďalekej Chanie, ktorá má krajší prístav i zaujímavejšiu ponuku múzeí.
Panoráma na mesto Rethymno z pevnosti
Panoramatický záber z benátsko-tureckej pevnosti na historické centrum. Kedysi väčšiu časť zeme zaberalo morské dno a prístav. Krajšiu fotografiu mesta vyhotovíš len z kopca nad mestom, vedľa cesty prvej triedy - E75. Ideálne podvečer, aby ti obedné slnko nekazilo záber.

Vstup do pevnosti
Príjemne vychladený vchod do pevnosti po šmykľavých kameňoch. Ak sa vyberieš v žabkách alebo vysokých podpätkoch, poľahky skončíš s vyvrtnutým členkom. Po daždi je možné tunel využiť aj ako tobogan. Na konci tunela sa nachádza pokladňa v ktorej sa nevyhneš plateniu.
Fortezza Castle, Rethymno
V pevnosti nájdeš okrem zrúcanín, poloprázdnych budov, tureckých kupol, malého amfiteátru a spálenej trávy aj pekný výhľad na okolie. V areáli sú na počudovanie samostatne spoplatnené toalety. Niet divu, že návštevníci si radšej uľavia v strážnych vežiach, ktoré potom zapáchajú ako mestské verejné hajzle.
Fotografi a kameramani na vrchole pevnosti
Vyvýšené miesto v pevnosti je rajom fotografov, amatérskych kameramanov i facebookových cvakačov. Na prechádzku po pevnosti si rezervuj približne hodinu. Nezabudni aj na dostatočné zásoby vody, lebo tieňa je tu skutočne veľmi málo.
Nákladný prístav v Rethymne
Pohľad na veľmi minimalistický prístav. Ak by si išiel týmto smerom ďalej, po 80 kilometroch sa dostaneš do hlavného mesta Kréty. Na to ale nie je dôvod (ak práve nechceš odletieť z ostrova).
Kaplnka v skale pod pevnosťou
Dobre skrytá kaplnka v skale pod pevnosťou. Vstup sa nachádza zo západnej strany, neďaleko autobusového nádražia.
Benátsky prístav s pirátskou loďou
Na Kréte snáď neexistuje iný názov ako benátsky. Romantickejší prístav nájdeš v Chánii, ktorá zaujme krajšou architektúrou okolitých stavieb. Tento očarí snáď len zakotvenou pirátskou loďou - pôsobiacou ako hračkárstvo na mori. Reštaurácie popri nábreží ponúkajú rôzne morské špeciality za astronomické sumy a prechádzku ti budú znepríjemňovať otravní čašníci.
Smädná hus pije vodu z kýbla
Hus je najlepšia pečená a s dusenou kapustou, ale poteší aj takáto momentka.
Obchody a nakupovanie v srdci Rethymna
Centrum ponúka okrem barov, reštaurácií, diskoték a obchodov s oblečením aj klasické grécke obchody so suvenírmi. Väčšina z nich predáva oveľa drahší tovar ako supermarkety v letoviskách. Návštevník môže mať miestami dojem, že sa nenachádza v malom skromnom gréckom mestečku, ale v historickom centre talianskeho Ríma.
Mythos obchod v starom meste
Ak budeš pozorný, objavíš aj obchod s obuvou Baťa bez ť (v galérii pod článkom je dôkaz).
Ulička v Gréckom meste
Naaranžované stoly, ktoré si vychutnáš skôr len v turistických sprievodcoch. Historické centrum ponúka naozaj zaujímavé zákutia i stavby v štýle Orientu a Benátok.
Zničené grécke domy
Takto vyzerá väčšina ulíc v Grécku. Zanedbané, opustené a zničené.
Bicykel opretý o bránu
U nás na Slovensku by mal tento nezamknutý bicykel svoj osud spečatený.
Grék tlačí Kroasanty na ceste
Momentka zhotovená neďaleko trhoviska. Grék tlačí na frekventovanej ceste čerstvé šišky a croissanty. Nie je nič lepšie ako príchuť olova.
Sladké hrozno umývané pod vodou
Hrozno je na ostrove u pouličných predajcov skutočne chutné a cenovo dostupné. Ak sa rozhodneš pre menej zdravý spôsob stravovania, navštív jednu z kebabární. Odporúčam takú, v ktorej uvidíš sedieť najviac miestnych.
Gréci pri obednej sieste
Pohodička na grécky spôsob. Miestni vysedávajú v baroch od rána do večera. Čítajú noviny, hrajú karty, alebo len tak bezstarostne sledujú turistov.
Spiaci čierny kocúr na rohožke
S miestnymi mačkami tu počas dňa nie je žiadna reč. Spia alebo sa povaľujú ako domáci.
Ulička Rerhymno s bicyklom
Ak navštíviš akékoľvek mesto v Grécku, neostýchaj sa odbočiť z hlavných ulíc plných obchodov a turistov. Naskytnú sa ti neopakovateľné a originálne zábery. Viac fotografií nájdeš v nasledujúcej galérii.

Fotografovanie mačiatokSkaly a more v RethymneLoď, rybár a maják v prístaveParkovanie lodí na parkoviskuStará loďSpiaca mačka v červenej prepravkePirátska loď v prístaveNakupovanie v RethymneUmelecké dielo so žiarovkouUmelecké dielo vo výkladeVeža a kostolUličkaPreplnené ulice v starom mesteBaťaObchod s oblečenímRomantické uličky v RethymneTrhovisko pred záverečnouPláže v RethymneUlice v centre RethymnaČervený moped pri stromePohľad na domy pod pevnosťouInteriér tureckej kopuleVstup zakázaný